Muránska planina od 26.7. do 30.7.2016

05. aug. 2016 - článok publikoval

Dňa 26.7.2016 o 7:00 hodine sa stretávame pri klube KST Horňan Práznovce a po naložení batožín vyrážame na letný zájazd do oblasti Muránskej planiny. Nazbieralo sa nás 34, šoféra nám robil už tradične spoľahlivý Tibor Stopa.

Prvá zástavka:  Pustý hrad – alebo Starý Zvolen je hradný komplex v katastrálnom území mesta Zvolen nad sútokom Hrona a Slatiny 475 – 571  m.n.m..   Skladá sa z dvoch hradných komplexov: Dolného a Horného hradu. Medzi nimi sa nachádza tzv. spojovacia časť dlhá takmer 400 metrov, ktorú v časti pri Dolnom hrade tvorí 206 metrov dlhý múr. Celková rozloha Pustého hradu je 7,6 ha. I keď ide o ruinu, v porovnaní s inými európskymi, ale aj svetovými hradmi, vystavanými na vrchoch, je pravdepodobne najväčší (sýrsky Krak des Chevaliers má rozlohu cca 2,7 ha a pritom ide skôr o pevnosť ako hrad).

Druhá zastávka: Banská Bystrica je metropola stredného Slovenska, krajské mesto banskobystrického kraja, ako aj okresné mesto. Žije v nej 79 368 obyvateľov, čo ju radí na piate miesto na Slovensku. Po prehliadke historického centra mesta, múzea a malého občerstvenia, naša cesta pokračuje do cieľa dDSC_9790nešného putovania, do obce Telgárt. Počas SNP sa o oblasť Telgártu viedli ťažké boje.  Pri bojoch vypuklo viacero požiarov a napokon celá obec vyhorela. Bolo zničených 260 domov, zahynuli tiež 3 obyvatelia. V rokoch  1948-1990 mala obec názov Švermovo, na počesť Jana Švermu (1901 – 1944), českého komunistického politika a účastníka SNP.

27.7.2016 – výstup na Kráľovu hoľu.      

Kráľova hoľa s 1 946,1 m.n.m. je najvyšší vrch Kráľovoholských Tatier, východnej časti Nízkych Tatier. Kráľova hoľa je opradená povesťami, ospevovaná básnikmi. Patrí k najnavštevovanejším vrchom Nízkych Tatier. Poskytuje jedinečný výhľad na Spiš, Vysoké Tatry, Liptov, ale aj Horehronie. Vyrážame o 8:00 hodine po modrej značke cDSC_9944ez Kráľovu skalu  na Kráľovu hoľu. Prudké stúpanie  nám dalo trochu zabrať, ale krásne výhľady nám pomáhali prekonať viac ako 1000 m prevýšenie. Konečne vrchol, nasledovalo občerstvenie, fotenie a zaspievali sme si aj na „Kráľovej  holi“. V dobrej nálade schádzame po zelenej značke do  obce Šumiac. Obec vznikla v 15. storočí na valašskom práve. Pôvodní obyvatelia boli Rusíni, v 17. storočí úplne poslovenčení. Obyvateľstvo sa zaoberalo chovom dobytka a oviec, spracúvaním dreva, predajom šindľov.

Ešte na záver sme sa zastavili v súkromnom dome v Šumiaci, kde je najväčšia zbierka zvoncov na svete. Výsledkom neúnavnej, vyše štyridsaťročnej zberateľskej práce známeho slovenského folkloristu Mikuláša Gigaca, je unikátna zbierka zvoncov, ktorú si možno pozrieť v rodinnom múzeu Gigacovcov v obci Šumiac pod Kráľovou hoľou.

28.7.2016. Muráň, Muránsky hrad, Poludnica, Predná hora.

Muráň je obec na Slovensku v okrese Revúca. Leží v bezprostrednej blízkosti NP Muránska planina. Obec Muráň vznikla v roku 1321 pri majeri pod Muránskym hradom. Naše putovanie začína v obci Muráň a pokračuje náučným chodníkom s prevýšením 500 m na Muránsky hrad.  Ťažké mraky a hrmenie neveštia nič dobrého a po malej chvíli sa naše obavy aj potvrdili. Prudký dážď a blýskavica ukončila našu túru pod hradom Muráň. Chalúpka, ktorá sa nachádza pod hradom, nám poskytla útočisko pred nepriaznivým počasím. Podľa prevádzkovateľa, ktorý nám poskytol občerstvenie, budova slúžila ako mýtny dom. Bolo nám jasné, že dnes už viac nestihneme prejsť a preto prehliadkou hradu končíme naše  dnešné putovanie.

29.7.2016 – Červená skala , Veľká lúka , Muráň, Dobšinská ľadová Jaskyňa.

Veľká lúka je lokalita rozsiahlej horskej lúky v Muránskej planine, severne od obce Muráň. Je strediskom voľného chovu koní (Norik Muránsky) na planine.

Kto nenavštívil Veľkú lúku, ako keby na Muránskej planine ani nebol. Je to pohodová, krásna prechádzka, ktorú zvládnu aj malé deti. Oddychovú túru končíme v obci Muráň. Odtiaľ sa presúvame do Dobšinskej ľadovej jaskyne.

Dobšinská ľadová jaskyňa sa nachádza v Stratenskej hornatine, na severnom svahu vápencového vrchu Duča, neďaleko baníckeho mestečka Dobšiná v NP Slovenský raj. Vchod do jaskyne, ktorý leží vo výške 970 m.n.m., čo je približne 130 m nad hladinou rieky Hnilca, bol známy oddávna ako „Studená diera“. Do spodných častí jaskyne prvýkrát prenikol kráľovský banský radca Eugen Ruffínyi za pomoci svojich priateľov G. Langa a A. Megu 15. júna 1870. Verejnosti bola jaskyňa sprístupnená už rok po jej objavení a v roku 1887 bola ako prvá jaskyňa v Európe elektricky osvetlená.

                                                                                                                                                                                                                                                                                    30.7.2016 – Telgárt, Slovenská Ľupča, Práznovce.

O 10:00 hodine balíme a vraciame sa domov s jednou zastávkou na hrade  Slovenská Ľupča. Ľupčiansky hrad je hrad na Horehroní, nachádzajúci sa nad obcou Slovenská Ľupča. Je to národná kultúrna pamiatka. Nachádza sa v údolí Hrona, priamo nad obcou Slovenská Ľupča, asi 10 km východne od Banskej Bystrice. Je postavený na juhovýchodnom okraji Starohorských vrchov v nadmorskej výške cca 440 m n. m.

A sme na konci nášho letného putovania po našom krásnom Slovensku. Na záver chcem poďakovať všetkým účastníkom zájazdu, šoférovi za bezpečnú jazdu, Penziónu u Hanky v Telgárte za perfektné ubytovanie a ochotu splniť nám všetky požiadavky, ďalej chcem poďakovať výboru KST Horňan Práznovce za organizáciu a tiež naším kamarátom z KST Bojná za prejavenú spokojnosť s priebehom a programom zájazdu.

Pokiaľ by sa predsa len našiel niekto, kto bol nespokojný, za výbor KST vám odkazujem, že nie je v našich silách vyhovieť každému, hoci sme sa o to v rámci možností snažili. Viac fotografií z tohto zájazdu nájdete >>>  tu  <<<… .

Autor článku: Pavol Janček                                                                                                                                    Foto: PEŠI a Pavol Janček.

PONUKA PRE MOBILNÉ TELEFÓNY